تبلیغات
مقالات علوم پایه - تولید برق از پنجره ؛ كم هزینه و كار آمد
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

برای آنانی كه مایلند از انرژی خورشیدی استفاده كنند، ولی منابع مالی چندانی برای این كار ندارند، صفحات خورشیدی روی سقف، تنها گزینه پیش‌رو نیست.حالا دیگر می‌توان با پوشاندن پنجره‌های رو به آفتاب با لایه‌ای از جنس خاص، هم از روشنایی نور خورشید لذت برد و هم الكتریسیته مجانی به دست آورد.

بتازگی پژوهشگران در دانشگاه صنعتی «دلف» هلند، نوعی پنجره با قابلیت تولید انرژی ساخته‌اند. این پنجره‌ها گرا‌ن‌قیمت نیستند و از قرار دادن نوعی لایه نازك روی شیشه معمولی به دست می‌آید. همچنین این پژوهشگران رابطه میان رنگ ماده مورد استفاده و حداكثر میزان انرژی حاصل را مورد مطالعه قرار دادند.

چنین پنجره‌هایی كه مولد انرژی هستند، می‌توانند منبعی ارزان‌قیمت برای تولید انرژی و گزینه دیگری برای استفاده از انرژی خورشیدی با صرف كمترین هزینه باشند.

برج‌های اداری در شهرهای بزرگ، بهترین مكان برای استفاده از این فناوری نوین هستند، زیرا مساحت كل پنجره‌های این ساختمان‌ها بسیار بیشتر از اندازه سقف آنهاست.

به طور كلی از پنجره‌ها و نمای شیشه‌ای ساختمان‌های اداری و خانه‌های مسكونی می‌توان برای تولید انرژی استفاده كرد. برای این كار ‌باید لایه‌ای نازك از ماده‌ای درخشنده را روی شیشه قرار داد و اطراف پنجره نیز سلول‌های خورشیدی را نصب كرد. لایه درخشنده، نور خورشید را جذب می‌كند و آن را به سلول‌های خورشیدی می‌فرستند. این فرآیند سبب می‌شود انرژی خورشیدی دریافتی در مساحتی زیاد به یك لایه باریك از سلول‌های خورشیدی هدایت شود.

البته رنگ ماده مذكور نیز اهمیت زیادی دارد. این مواد درخشنده متمركزكننده نور می‌توانند به ازای هر مترمربع، ده‌ها وات برق تولید كنند. البته میزان انرژی تولید شده به رنگ و كیفیت لایه مذكور بستگی دارد.

یك لایه نازك و شفاف می‌تواند حاكثر 20 وات برق تولید كند. با این‌كه میزان برق تولیدی شاید نتواند كل انرژی مورد نیاز ساختمان را تامین كند، اما می‌تواند انرژی لازم را برای تجهیزات اداری فراهم آورد.

به عنوان مثال، انرژی مورد نیاز یك دستگاه رایانه معمولی را می‌توان با یك پنجره با مساحت چهار مترمربع تامین كرد. اگر این لایه نازك بتواند نور بیشتری جذب كند، كارایی آن نیز بالاتر می‌رود.

برای رسیدن به چنین هدفی می‌توان از لایه‌ای نازك كه فقط طول موج‌هایی مشخص از طیف نوری را جذب می‌كند، استفاده كرد.

لایه نازكی كه رنگ‌های آبی، بنفش و قرمز را جذب می‌كند، رنگی قرمز به پنجره می‌دهد. همچنین لایه نازكی كه همه رنگ‌های موجود را در نور خورشید جذب می‌كند، سبب قهوه‌ای شدن پنجره می‌شود.

بازده دو لایه قرمز و قهوه‌ای حدود 9 درصد است كه این بازده تقریبا معدل سلول‌های خورشیدی قابل انعطاف است.

منبع: cleantechnica 

مترجم: صالح سپهری‌فر
ن : آروین مردوخ پور
ت : چهارشنبه 1391/05/11
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی