تبلیغات
مقالات علوم پایه - رابطه میان چاقی و مرگ زودرس
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

التهاب روندی است كه در آن سلول‌های بدن برای مقابله با مهاجمان خارجی موادی از خود آزاد كرده و محیط را برای این مهاجمان ناامن می‌كنند.

وجود چربی اضافی در بدن كه در سلول‌های عضلانی، سلول‌های جدار رگ‌ها و سلول‌های كبد رسوب می‌كند، شرایطی چون هجوم مهاجمان ایجاد می‌كند و سلول‌ها وارد روند التهاب می‌شود.

در یك مطالعه جالب كه روی 600 بیمار بالای 55 سال كه بیشترشان دچار سابقه سكته‌های قلبی و مغزی خفیف یا دیابت بودند، انجام شد، طی پنج سال پیگیری دقیق دیده شد كه صد نفر از آنها دچار مرگ شدند.

جالب این است، مهم‌ترین عاملی كه پیش‌بینی‌كننده مرگ یا حیات در این 600 بیمار بود، شدت التهاب سلول‌ها بود.

در بررسی‌های زیادی ثابت شده است كه سطح ماده‌ای به عنوان نشانگر التهاب، رابطه مستقیم و شدیدی با اضافه وزن و چاقی دارد.

به بیان دیگر حتی بین كسانی كه دچار بیماری‌های قلبی، مغزی و دیابت هستند، كم بودن وزن بدن و نگهداری فیزیك بدنی مناسب می‌تواند مرگ را سال‌ها به تاخیر بیندازد؛ البته بدون شك با این كار كیفیت زندگی و شادابی جسمی بیش از افزایش سال‌های عمر تقویت می‌شود.

با توجه به این كه طی ماه رمضان، مسلمانان در طول روز دست از خوردن غذا می‌كشند و با توجه به این كه اكنون حدود نیمی از زنان و مردان در ایران از اضافه وزن و چاقی رنج می‌برند، ذكر این نكته لازم است كه حتما باید در این ماه كل كالری مصرفی 24 ساعته كاهش یابد تا شاهد كاهش وزن باشیم؛ به بیان دیگر اگر كسی آنچه باید در طول روز مصرف كند را یكجا در وعده افطار، شام یا سحر و در مدت زمان كوتاهی مصرف كند، نه‌تنها وزن او كاهش نمی‌یابد بلكه بیشتر نیز می‌شود و در واقع مصرف یكجای مواد غذایی كه در ماه‌های دیگر در چند وعده مصرف می‌شود، باعث چاقی می‌شود نه لاغری.

توصیه این است كه افراد دارای اضافه وزن به جای خوردن مواد كربوهیدراتی و پركالری مثل حلوا، زولبیا و بامیه، فرنی و انواع شیرینی‌ها از میوه‌های تازه، لبنیات كم‌چرب و سبزیجات استفاده كنند تا هم ویتامین و املاح به ‌بدنشان برسد و هم كالری اضافی را از خود دور كنند.

نویسنده : دكتر رضا كریمی - متخصص بیماری‌های داخلی
ن : آروین مردوخ پور
ت : دوشنبه 1391/05/9
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی