تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب وخواندنی ::: حواس پرتی مشكل انسان های امروزی ؛ راه های حل این مشكل
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
 .:: افسردگی ، گرسنگی، استرس و خستگی می‌تواند قدرت تمركز و توجه فرد را از بین ببرد ::.

مقالات علوم پایه: آقا با شما هستم! حواستان نیست؟! كجایی؟ شنیدی چی گفتم؟! این جملات و پرسش‌ها بارها و بارها در طول روز میان افراد مختلف رد و بدل می‌شود. كسانی كه باید چندین‌مرتبه جمله‌ای را تكرار كنید تا بشنوند یا آدم‌هایی كه چند دقیقه‌ای پشت چراغ راهنمایی چهارراه كه دیگر سبز شده است منتظر می‌ایستند.

حتما شما هم چنین افرادی را می‌شناسید یا گاهی خودتان با این مشكل روبه‌رو هستید، اما دلیل این بی‌توجهی‌ها چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود تا این حد بی‌دقت باشیم و نتوانیم تمركز كنیم؟ البته در دنیای شلوغ امروزی، عدم تمركز مشكل خاصی نیست كه كسی آن را نشناسد بلكه برعكس، این دنیا پر است از عوامل برهم‌زننده تمركز و هوشیاری. به همین دلیل، متخصصان در تلاشند به انسان امروزی كمك كنند تا متمركزتر و آرام‌تر به كارهایش برسد.

انجام چندین كار در یك زمان

كودك خردسال‌تان را در آغوش گرفته‌اید و كتاب می‌خوانید. در همین زمان پاسخ ایمیلی كاری هم می‌دهید و برای خرید روزانه هم فهرست تهیه می‌كنید! اگر شما هم در انجام چنین كارهایی استاد شده‌اید و می‌توانید چندین كار متفاوت را در یك زمان انجام دهید، دوباره و با دقتی بیشتر به شرایط بیندیشید. تحقیقات نشان داده است هر بار كه انسان توجه‌ و تمركزش را تغییر می‌دهد تا كاری متفاوت انجام شود، زمانی از دست خواهد رفت. بنابراین نتیجه مشخص است؛ انجام 3 كار همزمان بیشتر از انجام دادن آنها پشت سر هم زمان می‌برد!

پس تا جایی كه امكان دارد در هر زمان تنها یك كار خاص را انجام دهید. با این كار از نگرانی و استرس و بروز مشكلات جسمی ناشی از آن نیز پیشگیری می‌كنید.

كارهای خسته‌كننده

برخی از وظایف ما در طول روز جالب‌تر از بقیه است. بنابراین كاملا طبیعی است حین انجام كارهای خسته‌كننده تمركز بیشتر مختل شود. وقتی بی‌حوصله هستید، هر چیزی از تماس تلفنی گرفته تا گرد و غبار روی میز كار می‌تواند تمركز شما را از بین ببرد. بنابراین برای حل مشكل میان كار به خودتان استراحت دهید، با یك لیوان چای یا بیسكویت از خودتان پذیرایی كنید یا با كاری دیگر مانند گوش كردن به یك موسیقی زیبا خودتان را مشغول سازید.

افكار آزاردهنده

به طور حتم كاركردن در شرایطی كه نگران هستید، ساده نیست؛ اگر دائم به برنامه‌های مربوط به بچه‌ها فكر می‌كنید یا اگر هنوز بابت بحث كاری دیروز ناراحت هستید مطمئن باشید نمی‌توانید در محل كارتان هم موفق عمل كنید. چون این افكار عامل مهمی در برهم زدن تمركز است. اگر شما هم با این مشكل روبه‌رو هستید، برای تمركز بیشتر و پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف بهتر است افكار آزاردهنده را روی كاغذی یادداشت كنید تا وضعیت بهتر شود.

استرس و خستگی

استرس مشكلات زیادی برای فرد ایجاد می‌كند كه بر هم خوردن تمركز یكی از آنهاست. البته وقتی این تاثیرات در جسم هم خودش را نشان دهد، شرایط بدتر می‌شود؛ عضلات سفت و دردناك، سردرد یا افزایش ضربان قلب. مطمئن باشید این موارد همگی می‌تواند تمركز شما را از بین ببرد. علاوه بر استرس، نباید از خستگی هم غافل شد. مطالعات نشان می‌دهد خوابیدن به مدت بسیار كم می‌تواند تمركز و حافظه كوتاه‌مدت را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین هیچ وقت به بهانه انجام كار یا تفریح، خواب شبانه كافی ـ 7 تا 9 ساعت ـ را نادیده نگیرید.

گرسنگی

مغز بدون تامین سوخت مورد نیاز نمی‌تواند درست عمل كند؛ البته حواستان باشد صبحانه یكی از مهم‌ترین منابع تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن است كه نباید فراموش شود. بنابراین همیشه به فكر تامین انرژی باشید و اجازه ندهید گرسنگی قدرت توجه و تمركز را از شما بگیرد.

افسردگی

خیلی از افراد به اشتباه تصور می‌كنند افسردگی به معنای غمگین بودن است. در حالی كه طبق نظر متخصصان، افسردگی یكی از بیماری‌های جدی است كه علائم خاص خود را ایجاد می‌كند و باید به درستی درمان شود. افسردگی علاوه بر ایجاد حس ناامیدی، غمگین بودن، بی‌تفاوتی و پوچی می‌تواند تمركز و توجه فرد را نیز مختل كند. بنابراین اگر شما هم این مشكلات را دارید، بهتر است به یك پزشك متخصص مراجعه كنید تا درمان مناسب صورت گیرد.

متاسفانه بعضی از داروهایی كه برای درمان افسردگی یا بیماری‌های دیگر استفاده می‌شود نیز ممكن است با تمركز فرد تداخل داشته باشد. در این شرایط باید با پزشك یا داروساز صحبت كنید و از وی كمك بخواهید.

http://up.iranblog.com/Files0/dfb0a966ec974038a26f.png منبع : webmd                    مترجم : نیلوفر اسعدی بیگی
:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب وخواندنی , حواس پرتی مشكل انسان های امروزی , راه های حل این مشكل , افسردگی , گرسنگی , استرس و خستگی می‌تواند قدرت تمركز و توجه فرد را از بین ببرد ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : سه شنبه 1390/03/31
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی