تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب و خواندنی ؛ کوکا کولا ، مطالبی بسیار جالب در باره ی کوکا کولا ، تاریخچه کوکا کولا
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

مقالات علوم پایه:
زمینهٔ فعالیت تولید نوشابه
تأسیس Flag of the United States آمریکا , ۱۸۸۶
افراد مهم جان پمبرتون
محصولات نوشابه‌های گازدار غیر الکلی


مقدمه

کوکاکولا نوشابه کولای گازدار پرطرف‌داری است که در بیش از ۲۰۰ کشور به فروش می‌رسد. این نوشابه محصول شرکت آمریکایی کوکاکولا است و یکی از نمادهای فرهنگ کشور ایالات متحده به شمار می‌رود. کوکاکولا شناخته شده‌ترین نام تجاری در دنیا و دومین کلمه شناخته‌شده زبان انگلیسی در دنیا است. ارزش این نام تجاری بیش از ۶۷ میلیارد دلار تخمین زده شده‌است.

در بسیاری از کشورها این نوشابه با نام عنوان ساده تر کوک (Coke) نامیده می‌شود و در ایران معمولاً به آن کوکا می‌گویند.

تاریخچه


فرمول ساخت کوکاکولا برای نخستین بار در سال ۱۸۸۶ به صورت یک نوشیدنی، توسط جان پمبرتون داروساز آمریکایی و در شرکت مواد شیمیایی او ابداع شد. کتابدار او فرانک رابینسون انتخاب نام کوکاکولا را به او پیشنهاد داد و لوگوی دست نویس و سلیس آنرا خطاطی کرد که تا به امروز به عنوان لوگوی این شرکت و این نوشیدنی پابرجاست. پمبرتون نوشیدنی ابداع شده توسط خود را یک داروی مقوی برای بسیاری بیماریها می‌دانست. این شربت محتوی کوکائین (که از برگ کوکا گرفته می‌شد) و همچنین عصاره کافئین دانه کولا بود. (بعدها کوکائین این نوشابه در سال ۱۹۰۵ از فرمول آن حذف شد.) پمبرتون نوشابه خود را به دکه‌های محلی فروش لیموناد و سودا فروخت و به تبلیغ برای آن پرداخت. به این ترتیب، کوکاکولا به عنوان پدیده‌ای جدید به موفقیت بسیاری دست یافت.

Go to fullsize imageGo to fullsize imageGo to fullsize imageمطالب جالب در باره ی کوکا کولا


در بسیارى از ایالت هاى امریکا، مأموران پلیس راه دو گالن کوکاکولا در صندوق عقب ماشینشان دارند تا در صورت تصادف رانندگى، خون را با کمک آن از جاده پاک کنند.

اگر تکه اى از گوشت گاو را در یک کاسه کوکاکولا قراردهید، پس از دو روز ناپدید مى شود

براى تمیز کردن فساد قطب هاى باترى اتومبیل : یک قوطى کوکاکولا را روى قطب ها بریزید تا با غلیان کردن، آن را تمیز کند.

براى شل کردن پیچ و مهره هاى زنگ زده: تکه اى پارچه را که در کوکاکولا خیس شده است براى چند دقیقه بر روى پیچ و مهره قرار دهید.

براى پاک کردن چربى از لباس ها یک قوطى کوکاکولا را داخل ماشین لباسشویى پر از لباس هاى چرب خالى کنید، پودر لباسشویى اضافه کنید و ماشین را روى دور عادى روشن کنید. کوکاکولا به تمیز شدن لکه هاى چربى کمک مى کند.


 ماده مؤثر کوکاکولا اسید فسفریک با PH برابر 2.8 است. اسید فسفریک ناخن را در مدت حدود ۴ روز حل مى کند. همچنین کلسیم را از استخوان ها مى زداید و عامل اصلى افزایش روز افزون پوکى استخوان است.


براى حمل محلول کوکاکولا (محلول غلیظ شده)، کامیون هاى حامل باید از علامت هاى ویژه «مواد خطرناک» که براى حمل مواد بشدت خورنده در نظر گرفته شده است، استفاده کنند.


توزیع کنندگان کوکاکولا بیش از ۲۰ سال است که از کوکاکولا براى تمیز کردن موتور کامیون هاى خود استفاده مى کنند.


 http://up.iranblog.com/Files0/dfb0a966ec974038a26f.png  منبع : وکیپدیا فارسی ، مقالات علوم پایه          http://up.iranblog.com/Files0/1b2ad376176148d0a77c.jpg مرتب سازی : آروین مردوخ پور
:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب و خواندنی , کوکا کولا , مطالبی بسیار جالب در باره ی کوکا کولا , تاریخچه کوکا کولا , آنچه در بارهی کو کا کولا نمی دانستید ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : پنجشنبه 1389/09/4
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی