تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات نجوم ؛ تلسکوپ ،مشخصات تلسکوپ، انواع تلسکوپ ، کاربردهای تلسکوپ ، اجزاء تلسکوپ
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

مقالات علوم پایه:


مقدمه


تلسکوپ ها نور اجرام آسمانی را جمع آوری کرده ، با متمرکز نمودن امواج نوری یک تصویر تشکیل می دهند . امروزه اکثر ستاره شناسان از تلسکوپ به تنهایی استفاده نمی کنند ، بلکه به آن ابزاری نظیر دوربین ، رایانه وطیف نما متصل می کنند تا بیشترین اطلاعات ممکن را از نور بگیرند . دو نوع تلسکوپ مختلف وجود دارد : تلسکوپ انکساری که با عدسی نور را جمع می کند و تلسکوپ انعکاسی که از آیینه استفاده می کند .
=> هر چه تلسکوپ بزرگتر باشد ، نور بیشتری جمع می کند بنابراین می توان اجسام دورتر و کم نور تر را دید

بقیه مطلب و عکس های بشتر در ادامه مطالب                                                                                                                  

مفاهیم اولیه

هزاران سال بود که مطالعه ستارگان فقط از راه چشم انجام می‌گرفت. خوشبختانه ، عدسی سازان آلمانی در اوایل قرن هفدهم میلادی (قرن یازدهم شمسی) تلسکوپ را اختراع کردند. آنها دریافتند که با ترکیب دو می‌توان اجسام دور دست را درشت‌تر نشان داد. عدسی گالیله ، دانشمند ایتالیایی ، تلسکوپ را در اخترشناسی بکار برد و توانست چندین کشف مهم انجام دهد. او چهارمین سیاره (مشتری) را کشف کرد و همچنین نشان داد که راه شیری از میلیونها ستاره کم نور تشکیل یافته است.img/daneshnameh_up/c/cd/LaserGuideStar.jpg
تلسکوپ گالیله

خیلی‌ها فکر می‌کنند که گالیله تلسکوپ را اختراع کرده است، اما واقعیت این است که یک عینک ساز هلندی اول دوربین را ساخت. در واقع گالیله اولین کسی بود که در ایتالیا ساختن دوربین را یاد گرفت و با آن به آسمان نگاه کرد. برای این کار هم از پادشاه و کلیسا و ... هدیه گرفت و یک مستمری بسیار زیاد سالیانه هم به او اختصاص دادند. باز هم بر خلاف تصور خیلی‌ها ، دوربینی که گالیله با آن کار می‌کرد از دو عدسی محدب (یکی شیئی و یکی چشمی) ساخته نشده بود، بلکه عدسی شیئی (جلویی) محدب بود و عقبی یا شیئی ، مقعر بود که باعث می‌شد تصویر حقیقی تشکیل بشود و جلوتر از جایی که هست دیده شود. دوربینهای کوچک قدیمی که ممکن است شما هم داشته باشید، همین طوری هستند.

مشخصات تلسکوپ

به این تلسکوپهایی که از دو عدسی محدب استفاده می‌کنند "شکستی" یا "انکساری" می‌گویند. یعنی نور را می‌شکنند (در سرعتش تغییر ایجاد می‌کند) و با این کار نور را کانونی می‌کنند. تلسکوپ در واقع وسیله‌ای است که بخاطر جمع آوری نور بیشتر (نسبت به چشم انسان) اهمیت دارد نه به دلیل بزرگنمایی. در واقع چشم انسان کمتر از یک سانتیمتر مربع برای جذب نور (در واقع عصبهای حسی برای احساس نور) دارد. پس اگر قطر شیئی تلسکوپی مثلا 10 سانتیمتر باشد، بیشتر از سی برابر چشم آدم نور جذب می‌کند. این باعث می‌شود که اجرام خیلی کم نورتر هم دیده شوند.

پس هر چه قطر شیئی بزرگتر باشد، تلسکوپ بهتری خواهیم داشت. مشکلی که در این بین وجود دارد این است که شیشه‌هایی را که به عنوان شیئی استفاده می‌شود، نمی‌شود از یک حدی بزرگتر ساخت. خود شیشه ، نور زیادی را جذب می‌کند و تا اندازه‌ای باعث تجزیه نور هم می‌شود. هر چند که با کمک راه حلهایی توانسته‌اند عدسیهای بزرگی را تراش بدهند، اما باز هم این کار محدودیت زیادی دارد. اسحاق نیوتن اولین کسی بود که راه حلی برای این مشکل پیدا کرد.img/daneshnameh_up/2/20/700mm_reflektor-spiegel-teleskop.jpg
نیوتن که روی نور آزمایشهای زیادی انجام داده بود، برای جمع آوری نور بیشتر (و در واقع کانونی کردن یک سطح) به جای عدسی از آینه مقعر استفاده کرد. آینه‌های مقعری که سطح آنها اندود شده‌اند. به این ترتیب ، مشکل شکست نور و ابیراهی رفع می‌شد. به کمک همین تکنولوژی است که ما امروزه می‌توانیم تلسکوپهای غول پیکر بسازیم و در اعماق آسمان جستجو کنیم. البته بعدها انواع دیگری از تلسکوپها هم بوجود امدند که اساس کار انها بر روی استفاده از آینه مقعر است و تغییرات دیگری دادند که به این بجث مربوط نمی‌شود.

کاربردهای تلسکوپ

کار اصلی تلسکوپ ، جذب تابشهای رسیده از سیاره‌ها ، ستارگان و کهکشانها است. این تابشها ممکن است به شکل موج نوری ، علامتهای رادیویی و یا اشعه ایکس باشند. برای هر تابش تلسکوپ ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. اخترشناسان ، با استفاده از تلسکوپ می‌توانند بسیار بیشتر از توانایی چشم ، تابشهای اجسام کم نور را آشکار کند.

برای مثال ، بزرگترین تلسکوپ نوری جهان که در روسیه است، آینه‌ای به قطر 6 متر دارد. قدرت دید آن به هنگام مشاهده ستارگان ، یک میلیون برابر قدرت چشم انسان است. همچنین تلسکوپ می‌تواند تابش حاصل از یک جسم را در مدت کمتری جمع کند. هزاران هزار ستاره کم نور را اصلا نمی‌توانیم ببینیم. در حالی که تلسکوپ ، در مدت چند ساعت عکس آنها را به دست می‌آورد.

انواع تلسکوپ


اجزاء تلسکوپ


وسایل ضروری برای یک تلسکوپ نیوتنی (بازتابی) عبارتند از:

۱)آینه اصلی: وظیفه این قطعه جمع کردن نور از اجرام آسمانی و بازتاب آن می‌باشد. می‌توانید آن را خودتان بتراشید و یا خریداری نمایید.

۲)هلدر(نگهدارنده) آینه اصلی : این قطعه آینه اصلی را در خود مهار می‌کند و با پیچ‌هایی که در پشت آن نصب شده می‌توان تلسکوپ را همخط نمود.

۳)آینه ثانویه : کار اصلی این قطعه انعکاس نور بازتاب شده از آینه اصلی، به کنار لوله‌است.

۴)هلدر(نگهدارنده) آینه ثانویه : این قطعه آینه ثانویه را در خود مهار می‌کند و با پیچ‌هایی که در پشت آن نصب شده می‌توان تلسکوپ را همخط نمود.

۵)چشمی : وظیفه این وسیله جمع آوری پرتوهای نور منعکس شده و ارسال آن به چشم است.

۶)فوکوسر (تنظیم کننده) چشمی : با این قطعه می‌توان چشمی را عقب جلو کرد و با آن واضح‌ترین تصویر را برای چشم خود بدست آورد.

۷)لوله : تمامی قطعاتی که در بالا ذکر شد در لوله قرار می‌گیرد.

۸)مقر : وظیفه نگهداری و مهار لوله را بر عهده دارد و می‌توان با آن جهت لوله را تنظیم نمود ؛ مقر می‌تواند از نوع سمت ارتفاعی یا استوایی باشد.

۹)پایه : مقر به همراه لوله بر روی پایه ثابت می‌شود. یک پایه خوب باید محکم و بدون لرزش باشد.

وسایل اختیاری برای یک تلسکوپ عبارتند از :

۱)دوربین جوینده و نگهدارنده آن : یک دوربین کوچک که بموازات لوله تلسکوپ نصب شده‌است، جستجوی اجرام را بسیار ساده می‌کند.

۲)نگهدارنده (رابط) دوربین عکاسی : این وسیله دوربین عکاسی را به فوکوسر وصل می‌کند و با آن می‌توان به عکاسی از اجرام آسمانی پرداخت. بسته به نوع دوربین رابط‌های مختلفی استفاده می‌شوند.

۳)درپوش لوله : وسیله‌است که بر سر لوله تلسکوپ قرار می‌گیرد و مانع ورود گردوخاک به درون تلسکوپ می‌شود.

۴)فیلترها (پالایه‌ها) : فیلترهایی که به چشمی یا سر لوله تلسکوپ وصل و برای مقاصد مختلفی استفاده می‌شوند. مثلا : پالایه ماه، پالایه خورشیدی، پالایه سحابی و…


نمودار طیف الکترومغناطیس مخابره جوی کره زمین و انواع تلسکوپ‌هایی که برای عکس گرفتن از قسمت
‌های مختلف طیف به کار می‌رود.


تلسکوپ در ایران

در دهه 30 هجری شمسی ، اولین تلسکوپ به ایران آمد. سید جلال تهرانی ، محقق ایرانی بود که در لندن مطالعه و زندگی می‌کرد. او در دهه سی به ایران بازگشت و همراهش یک تلسکوپ یازده سانتیمتری شکستی هم با خود آورد. این تلسکوپ همراه کلی وسایل نجومی و ساعت آفتابی و ... الآن در موزه آستان قدس رضوی در مشهد است. آیا می‌دانستید که شما می‌توانید با یک تلسکوپ آماتوری حداقل از 40 میلیون تا 500 میلیارد سال نوری در فضا ببینید؟!
تصاویر


انــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــواع      تـــــــــــــــــــــــــــــــــــــلسکـوپ

ستاره شناس چینی سال در سال ۱۶۷۵ میلادی

رصدخانه مکدونالد دانشگاه تگزاس


تلسکوپ فضایی مادون قرمز IRASرادیو تلسکوپ

اولین رادیو تلسکوپ Reber در سال 1937

http://up.iranblog.com/Files0/dfb0a966ec974038a26f.png  منبع : نشریه نجوم ، دانشنامه رشد ، ویکیپدیا        http://up.iranblog.com/Files0/1b2ad376176148d0a77c.jpg  مرتب سازی : آروین مردوخ پور
:: مرتبط با: نجوم ,
:: برچسب‌ها: مقالات نجوم , تلسکوپ , مشخصات تلسکوپ , انواع تلسکوپ , کاربردهای تلسکوپ , اجزاء تلسکوپ , همه چیز در باره ی تلسکوپ ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : چهارشنبه 1389/09/3
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی