تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات زیست ؛ کشف راهی برای تبدیل مستقیم سلول های پوست به خون این بار از طرف دانشمندان کانادایی
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

مقالات علوم پایه:
 گروهی از دانشمندان کانادایی برای اولین بار موفق شدند از سلول های فیبروبلاست پوست سلول های خون را به دست آورند.

Go to fullsize image

به گزارش مهر ، محققان دانشگاه مک مستر و مدرسه پزشکی «مایکل جی. د- گروت» در اونتاریو موفق شدند برای اولین بار بدون عبور از مرحله واسط تبدیل سلول های بزرگسال به سلول های بنیادی، گروهی از سلول های بزرگسال را مستقیما به گروه دیگری از سلول ها تبدیل کنند. نتایج این کشف می تواند فصلی نو در درمان برخی بیماری ها به ویژه سرطان بگشاید.

در این روش جدید، دانشمندان کانادایی از سلول های فیبروبلاست پوست یک فرد بزرگسال استفاده کرده و این سلول ها را به سلول های خون همان فرد تبدیل کردند بدون اینکه از مرحله تبدیل فیبروبلاست ها به سلول های بنیادی جنینی عبور کنند.

این روش جدید نه تنها فرایند تبدیل سلول ها را تسهیل می کند بلکه می تواند مانع توسعه خطر تولید سلول های توموری شوند.

این دانشمندان موفق شدند هم سلول های بنیادی خون و هم سلول های بزرگسال خون را از این روش به دست آورند. هر دو نوع این سلول ها برای درمان بیماری های مختلف بسیار مفیدند و می توانند تحولی در انتقال خون ایجاد کنند.

به این ترتیب ، در آینده ای نه چندان دور می توان در انتقال خون به جای استفاده از خون اهداکننده از سلول های پوست خود بیمار ، خون تهیه کرد.

اولین آزمایشات بالینی این سلول های خون از سال 2012 بر روی انسان آغاز خواهد شد.

این محققان در این خصوص توضیح دادند:«ما نشان دادیم که سلول های پوست انسان می توانند وابستگی به بانک خون را کاهش دهند ما می دانیم که این سلول ها چگونه عمل می کنند و معتقدیم که می توان این فرایند را بهبود بخشید ما برای استخراج انواع دیگر سلول های بنیادی از سلول های بزرگسال پوست درحال فعالیت هستیم».

Go to fullsize imageخبر گذاری مهر
:: مرتبط با: زیست‌شناسی ,
:: برچسب‌ها: مقالات زیست , تبدیل مستقیم سلول های پوست به خون , برای نخستین بار در جهان , سلول های پوست به خون تبدیل شد , کشف دانشمندان کانادایی باعث اندیشه ای جدید در مورد سرطان شد ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : چهارشنبه 1389/08/19
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی