تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب وخواندنی ؛ دیگر نگران فراموشی در کار هایتان نباشید ، ربات دستیار افراد فراموشکار ساخته شد
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

مقالات علوم پایه:


 
دانشمندان ژاپنی رباتی طراحی كرده‌اند كه بتواند به افرادی كه دچار جنون و زوال عقلی هستند كمك كند.این ربات با تذكرات شفاهی (زبانی) اموری مانند قرار ملاقات و یا ساعت خوردن داروها را به شخص گوشزد می‌كند.

این ربات توسط مركز ملی توانبخشی دانشگاه توكیو و انستیتو ملی تكنولوژی و علوم صنعتی پیشرفته طراحی شده است. طراحان این ربات در نظر دارند این ربات را تا 5 سال آینده آماده عرضه به بازار كنند.

این ربات شكل استوانه‌ای با قدی حدود 40 سانتی‌متر ووزنی معادل 5 كیلوگرم داشته كه توسط شركت NEC تولید و ساخته شده است.

تیم طراح با نصب یك برنامه محاوره‌ای جدید این ربات را جهت كمك به افرادی كه دچار زوال عقلی و فراموشی هستند سازگار ساخته است.

این ربات قادر به تشخیص صدا و چهره‌ ارباب خود بوده و طبق یك برنامه زمانبندی شده از قبل صحبت می‌كند.

ربات اربابش را با نام صدا كرده و موضوعات لازم را به او یادآوری می‌كند. مثلا «امروز روزیست كه شما باید به مركز بهداشت مراجعه كنید درست است؟» یا «شخصی كه قرار است شما را بیرون ببرد بزودی به اینجا خواهد رسید نمی‌خواهید قبل از خروج از منزل دوش گرفته و خودتان را مرتب كنید؟»

چنانچه این ربات صدای زنگ در را بشنود قادر است ارباب خود را خبر كند. چنانچه هیچ پاسخی دریافت نكرد دوباره و با تكرار جمله‌ «آیا متوجه شدید چه گفتم» سعی در آگاه ساختن ارباب خود می‌كند.

طراحان از 5 زن كه در آسایشگاه سالمندان زندگی می‌كردند خواستند كه به مدت 5 روز و به صورت آزمایشی از این ربات استفاده كنند. نتایج نشان داد كه این افراد سالمند واكنش مناسبی به این وسیله داشته‌اند.

Go to fullsize imagePhysorg ، ترجمه آتنا حسن‌آبادی:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب وخواندنی , توسط دانشمندان ژاپنی ساخته شد , دستیار رباتیك افراد فراموشكار , دیگر نگران فراموشی نباشید , دستیار ربات که همه چیز را یادتان می اندازد , ربات ها به کمک انسان ها می آیند ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : یکشنبه 1389/08/16
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی