تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب وخواندنی ؛ یك هفته با محیط زیست ، كمبود منابع آب جدی است
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
مقالات علوم پایه:
 امروزه دستیابی به منابع آب آشامیدنی یكی از چالش‌های اساسی جهان است، بحران دستیابی به منابع آب منجر به این شده است تا سازمان‌های بین‌المللی نیز دستیابی به آب سالم را به عنوان یكی از اهداف توسعه هزاره در نظر بگیرند تا جامعه جهانی برای آن برنامه‌ریزی كند.بی‌شك در این چرخه زیست محیطی كشور ایران به عنوان كشوری كه از میانگین بارش بالایی نیز برخوردار نیست و در اقلیم خشك و نیمه خشك قرار دارد با كمبود منابع آب به‌طور جدی روبه‌رو است و به این ترتیب اگر برای سال‌های آتی برنامه‌ریزی مدونی صورت نگیرد فرصت‌های از دست رفته جبران‌پذیر نخواهد بود.

مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست اعلام كرده‌اند كه بررسی‌ها نشان می‌دهد، 9 استان و34 شهر كشور با كمبود جدی منابع آب مواجه هستند این در حالی است كه یك‌سوم منابع تجدیدناپذیر آب در كشور هدر می‌رود و از آن استفاده بهینه‌ای نمی‌شود.لزوم استفاده بهینه از چرخه آب مدیریت منابع آب و بازگردانی پساب‌ها به چرخه مصرف در بخش‌های مختلف برحسب میزان آلایندگی پساب‌ها است كه هنوز شكل مدونی به خود نگرفته است، به این ترتیب یك سوم منابع تجدیدناپذیر آب به صورت پساب و سرمایه‌ای جبران ناپذیر از دست می‌رود.

آمار‌های سازمان حفاظت محیط زیست نشان می‌دهد كه كشور ما در اقلیم خشك و نیمه خشك قرار گرفته و از نظر آب در مضیقه است. 280 میلیارد متر مكعب از این آب به علت تبخیر و تعریق از دست می‌رود، 92 میلیارد متر مكعب به جریان‌های سطحی و حدود 38 میلیارد متر مكعب به تغذیه طبیعی آب‌های زیرزمینی اختصاص دارد.

همچنین یكی از بخش‌هایی كه مصرف‌كننده اصلی منابع آبی است بخش كشاورزی است . در دنیا در ازای مصرف هر یك متر مكعب آب، 2 كیلوگرم محصول كشاورزی تولید می‌شود در حالی كه در ایران محصول تولیدی در ازای مصرف هر متر مكعب آب تنها 900 گرم است.

با ادامه این روند در سال 1400 همچنان كشاورزی به صورت یك معضل محسوب می‌شود.

به گفته كارشناسان سرانه مصرف آب در ایران40 لیتر بیش از دنیاست. بر این اساس سرانه مصرف آب در ایران 191 لیتر است در حالی كه سرانه مصرف‌ آب در دنیا 150لیتر است و این یعنی هر ایرانی حدود 40 لیتر بیشتر از سرانه جهانی آب مصرف می‌كند.به گفته مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست از آنجا كه حدود 29 میلیاردمتر مكعب پساب برگشتی وجود دارد، حدود 60 تا 70 درصد از آب مصرفی در بخش صنعت به صورت پساب برگشت داده می‌شود و حجم آلایندگی بسیار بالایی دارد كه باید برای آن برنامه ریزی جداگانه‌ای انجام داد تا با پالایندگی صورت گرفته در بخش‌هایی مورد استفاده قرار گیرد. :: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی , زیست‌شناسی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب وخواندنی , یك هفته با محیط زیست , كمبود منابع آب جدی است ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : شنبه 1389/08/15
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی