تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات زیست ؛ لاکپشت های خیلج فارس در تهدید انقراض به سر می برند
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
مقالات علوم پایه :
مدیر کل دفتر دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از تشکیل اجلاس منطقه ای کشورهای عضو راپمی برای برنامه ریزی نجات لاک پشت های در خطر انقراض خلیج فارس خبر داد و گفت: هر پنج گونه لاک پشت های خلیج فارس جزو گونه های در معرض نابودی هستند.

 لاک پشت منقار عقابی و لاک پشت سبز که عمدتا در جزایر ایران و در مرز آبی خلیج فارس و دریای عمان تخم گذاری می کنند از گونه های شدیدا در معرض خطر هستند که تلاش می شود شرایط زیستی آنها بیش از این تهدید نشود. هفت کشور عضو سازمان محیط زیست دریایی خلیج فارس (راپمی) درنشستی که روزسه شنبه در تهران داشتند با مصوبات ویژه، برنامه ای بلند مدت برای حفاظت بهتر از محیط زیست خلیج فارس و دریای عمان به خصوص گونه های در معرض خطر مانند لاک پشت ها ارائه دادند.اجلاس مشترک هفت کشور ایران، عربستان، کویت، قطر، عمان، امارات و بحرین در خصوص پایش مستمر و مدیریت و احیای زیستگاه های لاک پشت های در خطر انقراض در آبهای خلیج فارس بود که اجلاس موفقی ارزیابی می شود.این کارشناس محیط زیست دریایی با تاکید بر برنامه ریزی های صورت گرفته و مصوبات اجلاس مشترک کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت: این برنامه ها باید در سال های 2011 و 12 اجرایی شوند

با ارئه اطلاعات ژنیتکی ، کار برنامه ریزی برای حفاظت و پایش زیستگاه های تخریب شده این گونه های دریایی در دستور کار کارگروه قرار گرفت و همه کشورها برای ملزم کردن دستگاه های اجرایی به تفاهم رسیدند.

مدیرکل دفتر دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ، آموزش نیروهای بومی و اجرای عملیات میدانی در همه کشورهای عضو راپمی و انجام پروژه های تحقیقاتی، امضای اولین تفاهم نامه راپمی و IUEN (دفتر محیط زیست عمران ملل متحد) را از جمله مصوبات کلی و مهم این اجلاس عنوان کرد.

صدیقی با اشاره به اینکه خشک کردن دریا در سواحل یکی از مخرب ترین عوامل از بین رفتن زیستگاه های لاک پشت ها است ، افزود: تمامی کشورها موظف شدند فرستنده های ماهواره ای را به بدن لاک پشت ها نصب کنند تا میزان مهاجرت و کریدورهای عبور آنها شناسایی شود و مدیریت حفاظت از آنها آسانتر شود.

مدیرکل دفتر دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بیشترین اطلاعات ژنتیکی و مطالعات میدانی در مورد لاک پشت ها را در اختیار دارد ، گفت:این اجلاس تلاش داشت برنامه مدونی برای حفاظت بهتر از لاک پشت های دریایی ارئه دهد که به نظرمی رسد اجلاس موفقی بوده است.
:: مرتبط با: زیست‌شناسی , دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مقالات زیست , 5 گونه لاک پشت در خطر انقراض , لاکپشت های خیلج فارس در تهدید انقراض , لاکپشت های ناحیه ی جنوب در خطر از بین رفتن ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : پنجشنبه 1389/08/13
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی