تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب و خواندنی ؛ نانو همه جا ، ترک سیگار با استفاده از نانو
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
مقالات علوم پایه :
محققان در آمریكا نشان داده‌اند با استفاده از غشایی كه نانولوله‌های كربنی در آن درج شده‌اند، می‌توان مقدار مشخصی از نیكوتین را با كمك یك سوئیچ به صورت كنترل ‌شده و مرحله‌ای تحویل بدن داد.

در حال حاضر برای كمك به افراد سیگاری برای ترك سیگار، این دارو (نیكوتین) با استفاده از وصله‌های پوستی رایج به صورت پیوسته وارد بدن می‌شود. این پژوهشگران می‌گویند با استفاده از این غشای مبتنی بر نانولوله‌ها می‌توان بر اساس الگوی رفتاری شخص سیگاری، موقعی كه بدن بیشترین نیاز را دارد، نیكوتین را به بدن تحویل داد.

« در باره ی این پست نظر دهید یادتان نرود نظرات شما بسیار سازنده است »
بروس هیندس و همكارانش در دانشگاه كنتاكی، نانولوله‌های كربنی چندجداره را در یك كامپوزیت درج كردند و با استفاده از یك میكروتومی غشای نازكی ساختند. آنها سپس به صورت الكتروشیمیایی مولكول‌های دی‌آزونیوم را به دو انتهای نانولوله‌ها پیوند دادند. این مولكول‌ها تجزیه شدند و لایه یكنواختی از اسید پلی‌بنزوئیك تشكیل دادند. این لایه در مرحله بعد با یك مولكول رنگدانه‌ای حاوی مقادیر زیادی گروه‌های سولفوناتِ دارای بار منفی واكنش داد. این غشاء كه به این صورت عامل‌دار شده است می‌تواند به عنوان یك الكترود رفتار كند.

این گروه سپس مخزنی از نیكوتین را بالای این غشاء قرار داد كه حاوی الكترود ثانویه بود. هیندس می‌گوید: موقعی كه ما یك ولتاژ منفی در انتهای این غشاء و یك ولتاژ مثبت در محلول اعمال كردیم، توانستیم یون‌های مثبت را از این مخزن در سرتاسر این نانولوله‌ها پمپ كنیم. این عمل مهاجرت یون‌ها، مولكول‌های خنثی را به طرف خود می‌كشاند؛ فرآیندی كه به اصطلاح الكترواسمز گفته می‌شود. در pH برابر 8، 50 درصد نیكوتین كاتیونی است؛ بنابراین نصف مولكول‌های نیكوتین ‌دارای بار مثبت هستند و نصف دیگر خنثی و این خاصیت حركت این دارو در سرتاسر این غشاء را تقویت می‌كند.

هیندس می‌گوید: ما فقط با یك منبع‌ كوچك توان، چیزی شبیه باتری ساعت توانستیم نیكوتین را به طور موثری پمپ كنیم. نانولوله‌های كربنی خواص عالی بسیاری دارند كه یكی از آنها نرمی بی‌نهایت اتمی دیواره‌های داخلی‌شان است. این خاصیت باعث می‌شود مقاومت كمی در مقابل حركت مولكول‌ها از داخل‌شان وجود داشته باشد. این مقاومت كم می‌تواند دلیلی برای بازده بالای این سیستم باشد.

هیندس می‌گوید در یك تست آزمایشگاهی، این سیستم می‌تواند در یك مرحله (با فشار یك دكمه) به طور موثری یك دوز از نیكوتین را تحویل دهد.

این سیستم همچنین می‌تواند برای تحویل دیگر داروها نیز مورد استفاده قرار گیرد. نتایج این تحقیق در مجله Proc.Natl.Acad.Sci. منتشر شده است.
:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب و خواندنی , ‌نانو می‌تواند ترك سیگار را آسان‌تر كند , نانو همه جا , ترک سیگار با استفاده از نانو ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : یکشنبه 1389/08/9
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی