تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب و خواندنی ؛ مسابقه ای جالب پیرامون وزن ماشین ، کم وزن ترین اتومبیل های جهان در یک مسابقه
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

مقالات علوم پایه :

 خودرویی كم‌وزن، آنقدر كه نباید بیشتر از 453 كیلوگرم بیشتر باشد یعنی حتی كمتر از نیم تن! این شرط شركت در یكی از هیجان‌انگیزترین مسابقات طراحی خودروهای فوق‌مدرن است كه امسال و همچون سال‌های پیش از سوی برگزاركنندگان نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس برگزار می‌شود. فراموش نكنید خودروهایی كه در این گزارش با آنها آشنا می‌شوید نهایتا 453 كیلوگرم وزن دارند!« در باره ی این پست نظر دهید یادتان نرود نظرات شما بسیار سازنده است »


هیجانی كه از 6 سال پیش آغاز شد

برگزاركنندگان نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس از 6 سال پیش به این فكر افتادند كه برای متفاوت جلوه دادن این نمایشگاه با سایر نمایشگاه‌هایی از این دست كه هر از گاهی در گوشه‌ای از جهان برگزار می‌شود دست به ابتكار عمل جالبی بزنند. نتیجه آن شد كه همه ساله و در كنار برگزاری این نمایشگاه از طراحان خودرو از سراسر جهان برای شركت در مسابقه طراحی خودرو دعوت به عمل آید. هر سال فاكتور خاصی به عنوان شرط شركت در مسابقه و در نهایت موفقیت در آن، مد نظر قرار می‌گیرد و امسال نیز وزن به عنوان فاكتور تعیین‌كننده در نظر گرفته شده است. از طراحان خواسته شده است تا خودروی چهار نفره‌ای طراحی كنند كه در عین راحتی، ایمن نیز باشد و بدون این‌كه تلاشی در جهت نادیده گرفته شدن راحتی و رضایت مشتری در حین رانندگی صورت گیرد، ظاهر زیبایی نیز برای خودرو طراحی شود. قرار است برنده نهایی این رقابت هیجان‌انگیز هجدهم نوامبر (27 آبان) در حین برگزاری نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس معرفی شود. نگاهی به برندهای شركت‌كننده در این مسابقه نشان می‌دهد شناخته‌شده‌ترین شركت‌های خودروساز با محصولات خاص خود حاضر می‌شوند كه نشان از اهمیت طراحی و ساخت خودروهای كم‌وزن در آینده دارد. نكته مهم این است كه چنین خودروهایی عملا سوخت بسیار ناچیزی مصرف می‌كنند و این با وضعیت آینده زمین كه در آن بحران انرژی و به دنبال آن سوخت، بیش از هر زمان دیگری به چشم می‌آید همخوانی دارد.

Cadillac Aera فراتر از معیارهای تعریف شده

جنرال موتورز آمریكا از جمله شركت‌كنندگان در این رقابت است كه با خودرویی موسوم به Cadillac Aera وارد این مسابقه هیجان‌انگیز شده است. این كوپه 4 نفر، معماری سه بعدی و چند وجهی دارد. چارچوب اصلی این خودرو از پوسته پلیمری فشرده و قابل انعطافی ساخته شده است كه نقش اصلی را در تأمین نظر برگزاركنندگان مسابقه ایفا می‌كند، یعنی كم بودن وزن خودرو! البته به كارگیری این فناوری نوین موجب شده تا محصول نهایی از حیث آیرودینامیك بودن و ایمنی نیز فراتر از استانداردهای تعریف شده قرار داشته باشد. این خودرو می‌تواند با سوخت‌های مختلفی حركت كرده و با هر بار سوختگیری كامل مسافت قابل توجهی حدود 1069 كیلومتر را بپیماید. Cadillac Aera از جمله خودروهایی است كه با توجه به وزن كم و بزرگی ابعاد می‌تواند یكی از شانس‌های پیروزی در این مسابقه باشد.

Honda Air به سبكی هوا

شركت خودروسازی هوندا نیز با Honda Air در این مسابقه حاضر شده است. نامی كه بر این خودرو گذاشته شده است یعنی هوندا هوا به تنهایی نشان‌دهنده سبكی قابل توجه، خودروست. محصولی كه در استودیو طراحی پیشرفته هوندا در كالیفرنیا حیات یافته است با الهام گرفتن از كابین‌هایی ساخته شده كه در ترن‌های هوایی برای القای وحشت و هیجان به افراد به كارگرفته می‌شود. وزن این خودرو تنها 363 كیلوگرم است یعنی 90 كیلوگرم كمتر از استاندارد تعریف شده. به نظر می‌رسد منبع تأمین نیروی حركتی در چنین خودروی كوچك و كم‌وزنی یكی از سؤال برانگیزترین بخش‌های آن باشد. نگاهی به جزئیات خودرو نشان می‌دهد هوای فشرده و سیستم تنظیم‌كننده هوای به كار گرفته شده در آن منبع تأمین‌كننده این نیروست.

MAYBACH DRS یا چشمان زنبور عسل

نمی توان گفت این خودرو به این زودی‌ها به عنوان یك خودروی كاربردی و روزمره وارد زندگی مردم می‌شود اما وزن آن آنقدر كم است كه نمی‌توان از كنار آن بی‌تفاوت گذشت. مرسدس بنز برای طراحی این خودرو سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است. این خودرو كاملا برقی بوده و با استفاده از برق شهری و سیستم رایانه‌ای كه در آن طراحی و نصب شده است شارژ شده و حركت می‌كند. این خودرو گرچه چهار نفره است اما دارای دو چرخ است كه با استفاده از نوعی سیستم پیشرفته حفظ تعادل می‌تواند و در هر سطح ناهمواری نیز حركت كند. برخی می‌گویند ظاهر این خودرو در نگاه نخست بی‌شباهت به چشمان زنبور عسل نیست! البته برخی نیز روی این موضوع حساس شده‌اند كه آیا واقعا چهار سرنشین در این خودرو لحظات راحتی را سپری خواهند كرد؟

MAZDA MX - خلاصه و مفید

نكته جالب توجهی كه در این خودرو به چشم می‌آید هر یك از قطعات به كار گرفته شده در این خودرو به گونه‌ای طراحی شده كه كارایی چندین قطعه به كار گرفته شده در نسخه قبلی یعنی Mazda MX-5 را داشته باشد. نتیجه چنین ابتكار عملی كاهش قابل توجه وزن خودرو و در عین حال به كارگیری قطعات كمتر در مونتاژ نهایی است. دقیقا به دلیل همین ابتكار عمل است كه نیاز كمتری به استفاده از اتصال‌دهنده‌ها بوده و خودرو، ساختار به هم پیوسته بیشتری دارد. موتورهای الكتریكی با گشتاور بالا نقش چشمگیری در شكل‌گیری شتاب اولیه و خیره‌كننده خودرو و قابلیت دیدنی آن در چرخش‌های آن داشته‌اند.

Mercedes-Benz Biome مبتنی بر مهندسی ژنتیك

باز هم مرسدس بنز. برای آشنایی بهتر با این خودرو بد نیست این تصور را در ذهن داشته باشید: دو دانه را تصور كنید كه یكی سازنده بخش داخلی و دیگری بدنه خارجی خودروست. دانه‌ای كه بخش داخلی خودرو را می‌سازد به طور طبیعی و ذاتی كار خود را بر مبنای DNA مرسدس بنز انجام می‌دهد یعنی اوج دقت و ظرافت، اما دانه دیگر عمدتا مبتنی بر دانش زیبایی‌شناختی كار ساخت بدنه خارجی را به پیش برده است. هر دوی این دانه‌ها قابلیت مهندسی ژنتیكی را دارند یعنی می‌توان بر اساس میل و نظر مشتری تغییرات مختلفی در قسمت‌های داخلی و بدنه خارجی خودرو اعمال كرد. از این رو اگر قرار باشد شمار قابل توجهی از این خودرو در آینده ساخته و روانه بازار شود ممكن است هر یك ویژگی‌های خاص خود را داشته باشند! البته نباید انتظار داشت این خودرو به این زودی‌ها در جاده و خیابان دیده شود.

Nissan iV با استفاده از تارهای عنكبوت

دقیقا بر خلاف Biome مرسدس بنز كه ساختار ظاهری به هم پیوسته و یكپارچه‌ای دارد، Nissan iV از نوعی معماری تركیبی برخوردار است به گونه‌ای كه بیننده متصور می‌شود قطعات مختلف در ساختار بدنه خودرو تكه به تكه روی هم چسبیده شده‌اند! وزن بسیار كم خودرو آن را یكی از شانس‌های موفقیت در این مسابقه نشان می‌دهد. اما نگاهی دقیق‌تر به بدنه خودرو نشان از استفاده از نوعی ماده شیشه‌ای دارد.

این ماده چیزی نیست جز نوعی پلیمر زیستی كه در ساخت آن از تارهای عنكبوت بهره گرفته شده است. سازندگان این خودرو به جهت جذابیت خاصی كه در ساختار ظاهری آن دیده می‌شود امید زیادی به برنده شدن در مسابقه نمایشگاه خودروی لس‌آنجلس دارند.
:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب و خواندنی , مسابقه‌ای برای طراحی خودروهای كم‌وزن , فقط 453 كیلوگرم ! , خودرو های نیم تنی , مسابقه ای جالب پیرامون وزن ماشین , ماشین های بسیار کم وزن , کم وزن ترین ماشین های جهان , اتومبیل های فوق العاده سبک ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : یکشنبه 1389/08/9
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی