تبلیغات
مقالات علوم پایه - مطالب جالب و خواندنی ؛ ساخت ربات های صنعتی ، ربات هایی که در صنعت آلمنیوم کاربرد دارند
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 

 مقالات علوم پایه :
پژوهشگران یك شركت ایرانی ، ربات مذاب ریز آلومینیومی طراحی كرده‌اند كه در صنعت آلومینیوم بسیار مورد استفاده بوده و كمك بسیار زیادی به بهبود فرایند دایكست آلومینیوم می‌كند.

مهندس احسان میهن‌خواه مدیرعامل شركت سازنده ربات و عضو كمیته فنی - اجرایی فدراسیون جهانی ربوكاپ در گفتگو با ایسنا با بیان این‌كه ربات‌ «كارتزین» مذاب ریز آلومینیوم از دسته ربات‌های پایه ثابت است ، خاطرنشان كرد: اكثر قریب به اتفاق ربا‌ت‌های صنعتی از دسته ربات‌های پایه ثابت هستند. در ربات‌های پایه ثابت ، پایه ربات به سقف، كف یا دیوار متصل شده و حركت نمی‌كند.

وی تصریح كرد: هم‌چنین بازوهای رباتیك صنعتی كه در خودروسازی، جوشكاری، رنگ‌كاری، جابه‌جا كردن اجسام و ... بسیار مورد استفاده هستند همگی از دسته ربات‌های پایه‌ ثابت به شمار می‌روند.

میهن‌خواه با اشاره به ویژگی‌های ربات‌های كارتزین افزود: این ربات‌ها می‌توانند حركات CNC را به راحتی انجام دهند لذا ماموریت این ربات‌ها حضور در نقاطی از فضای X، Y و Z است و عموما حركت بر روی مسیر در دستور كار آنها نیست. در واقع كار ربات‌های كارتزین برداشتن چیزی از جای مشخص و قرار دادن آن در مكان دیگر بر اساس برنامه ربات می‌باشد.

وی تصریح كرد: از جمله ویژگی‌های دیگر ربات‌های كارتزین این است كه قادرند بار قابل توجهی را حمل كرده و فضای كاری بسیار بزرگی را نیز پوشش دهند، یعنی می‌توانند قطعه گرفته شده را تا فواصل طولانی حمل كنند.

میهن‌خواه در بخش دیگری از سخنانش در توصیف فرآیند دایكست آلومینیوم اظهار كرد:‌ در روش معمول ریخته‌گری آلومینیوم با فرایند دایكست ، مذاب آلومینیوم از كوره برداشته و داخل ماشین دایكست ریخته می‌شود و مذاب آلومینیوم در قالب دایكست سرد شده و قطعه شكل یافته از دستگاه خارج می‌شود.بسیاری از قطعات آلومینیومی كه در اطرافمان وجود دارد مانند قطعات آلومینیومی لوازم خانگی و صنعتی و اكثر قطعات آلومینیومی خودرو با استفاده از این تكنیك تولید می‌شوند.

وی با بیان اینكه در پژوهش‌های شركت پارس مكاترونیك سیما، ساخت ربات‌ مذاب ریز آلومینیوم با همكاری شركت پارس بهاور كیمیا و كارخانه دایكست آلومینا در دستور كار قرار گرفت، به هدف اصلی استفاده از ربات مذاب‌ریز اشاره كرد و افزود: هدف اصلی از به كارگیری ربات مذاب ریز، كاهش خطرات فرایند دایكست برای اپراتور است. در واقع ربات مقدار مورد نیاز از مذاب آلومینیوم را از كوره بر‌داشته و هر زمان كه دستگاه دایكست آماده باشد، مذاب را داخل دستگاه می‌ریزد و به دستگاه فرمان می دهد تا فرایند تولید را ادامه دهد و بدین ترتیب اپراتور دستگاه را از حضور در كنار مذاب 700 درجه سانتیگراد دور نگه می‌دارد.

میهن‌خواه اضافه كرد: مذاب ریز رباتیك در نظم بخشیدن به روند تولید، كمك زیادی می‌كند، چرا كه مقادیر دقیقی از مذاب آلومینیوم را در زمان‌های ثابتی برای دستگاه تامین و به ثابت ماندن زمان تولید محصول كمك می كند، كما اینكه ثابت ماندن زمان تولید محصول علاوه بر برنامه پذیر كردن فرایند تولید، نوسانات دمای قالب را نیز كاهش می‌دهد. كاهش نوسانات دمای قالب موجب می‌شود تا علاوه بر اینكه قطعات تولید شده دارای خواص مكانیكی مشابهی شوند، عمر قالب دایكست نیز افزایش یابد.

مدیرعامل شركت پارس مكاترونیك سیما، افزایش ضریب ایمنی كارگران، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره وری و كیفیت محصول را از جمله مزایای استفاده از این ربات‌ها عنوان كرد

« در باره ی این پست نظر دهید یادتان نرود نظرات شما بسیار سازنده است »
:: مرتبط با: دانستنی ها ، جالب و خواندنی ,
:: برچسب‌ها: مطالب جالب و خواندنی , ربات مذاب ریز آلومینیوم ساخته شد , توسط صنعتگران ایرانی ربات برای کاربرد های المنیومی ساخته شد , ربات هایی که در صنعت آلمنیوم کاربرد دارند , ساخت ربات های صنعتی ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : شنبه 1389/08/8
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی