تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات زیست شناسی ، ویتامین k ، خصوصیات ویتامین K ، منابع غذایی ویتامین K ، اعمال ویتامین K در بدن
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
ویتامین K در سال 1935 میلادی کشف و به عنوان ویتامین انعقاد خون که برای جلوگیری از خونریزیهای کشنده ضرورت دارد شناخته شد. این ویتامین برای تشکیل پروتومبین ، به وسیله کبد ، دخالت می کند و کمبود آن سبب خونریزی می گردد.(مقالات علوم پایه )
img/daneshnameh_up/9/96/gojeh7.jpg

کلمات کلیدی : مقالات زیست شناسی ، ویتامین k ، خصوصیات ویتامین K ، منابع غذایی ویتامین K ، اعمال ویتامین K در بدن ، کشف ویتامین kimg/daneshnameh_up/9/96/gojeh7.jpg

ویتامین K در سال 1935 میلادی کشف و به عنوان ویتامین انعقاد خون که برای جلوگیری از خونریزیهای کشنده ضرورت دارد شناخته شد. این ویتامین برای تشکیل پروتومبین ، به وسیله کبد ، دخالت می کند و کمبود آن سبب خونریزی می گردد.
میکروبهای طبیعی روده قادر به ساختن ویتامین K هستند و در صورتی که آنتی بیوتیک های وسیع الطیف به مدت طولانی مصرف شود با از بین رفتن اینمیکروب ها از سنتز ویتامین K در روده کاسته می شود.
معمولاً بدن انسان مشکل کمبود ویتامین K ندارد زیرا اصولاً میکروبهای دستگاه گوارش به مقدار کافی از این ویتامین سنتز می کند . فقط در نوزادان در چند روز اول تولد که دستگاه گوارش استریل است خطر کمبود این ویتامین وجود دارد .نقش اصلی ویتامین K در انعقاد خون است .

این ویتامین سه عمل مهّم در بدن انجام میدهد:

  • به پیشگیری از خون ریزی داخلی و خارجی کمک میکند.
  • در کم کردن خونریزی عادت ماهیانه __مؤثر است.
  • انعقاد خون را تنظیم میکند.


منابع غذایی ویتامین K


علاوه بر تهیه ویتامین K توسط باکتریها در روده گیاهان سبز مانند اسفناج ، گل کلم ، گوجه فرنگی ، جوانه گندم ، ماهی، جگر و زرده تخم مرغ ،ماست ،روغن نباتی نیز دارای این ویتامین می باشند و نیاز انسان را به این ویتامین برطرف می کنند.


:: برچسب‌ها: مقالات زیست شناسی , ویتامین k , خصوصیات ویتامین K , منابع غذایی ویتامین K , اعمال ویتامین K در بدن , کشف ویتامین k ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : سه شنبه 1389/07/27
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی