تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات زمین شناسی ، یخچال طبیعی ، یَخ‌رود ، جابجایی یخچال قطبی ، نیروی ویرانگر برای دره ، کلاهک‌های قطبی ، عصر یخ ،گردآوری پاره‌سنگ‌ها
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
یخچال طبیعی یا یَخ‌رود توده‌ای یخ است که بر اثر نیروی گرانش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی، که دارای هوای بسیار سردی هستند، به آرامی جریان پیدا می‌کند. اگر مشتی برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ تبدیل می‌شود. این همان اتفاقی است که پس از بارش برف، در دره‌های مرتفع کوهستانی رخ می‌دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف‌های بالایی فشرده و به یخ تبدیل می‌شود. (مقالات علوم پایه )کلمات کلیدی : مقالات زمین شناسی ، یخچال طبیعی ، یَخ‌رود ، جابجایی یخچال قطبی ، نیروی ویرانگر برای دره ، کلاهک‌های قطبی ، عصر یخ ،گردآوری پاره‌سنگ‌ها

یخچال طبیعی


یخچال طبیعی آلچ (Aletsch)، سوئیس.

یخچال طبیعی یا یَخ‌رود توده‌ای یخ است که بر اثر نیروی گرانش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی، که دارای هوای بسیار سردی هستند، به آرامی جریان پیدا می‌کند. اگر مشتی برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ تبدیل می‌شود. این همان اتفاقی است که پس از بارش برف، در دره‌های مرتفع کوهستانی رخ می‌دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف‌های بالایی فشرده و به یخ تبدیل می‌شود.

جابجایی یخچال

با بارش برفهای جدید، برفهای زیرین فشرده و محکمتر می‌شود و مانند توده‌ای خمیری حرکت می‌کند.به این ترتیب، یخچال طبیعی بوجود می‌آید. یخچال طبیعی به آرامی، حدود ۳ متر در سال، حرکت می‌کند.

نیروی ویرانگر

قدرت فرسایشی یخچالهای طبیعی بزرگ، بسیار زیاد است.حرکت آن به سمت پایین دامنه، باعث فرسایش دره به شکل U می‌شود. دره‌ای که در اثر یخچال طبیعی بوجود می‌آید، کف هموار و دیواره‌های عمودی دارد.

کلاهک‌های قطبی

یخچالهای طبیعی که در قطبهای شمال و جنوب تشکیل شده‌اند، امکان دارد به اندازه یک کشور یا یک قاره باشند. این یخچالها را کلاهک‌های یخی یا صفحه‌های یخی مینامند. برف در قسمتهای مرکزی این خشکی‌ها می‌بارد و بسوی دریاهای کناری کشیده می‌شود. جنوبگان و گرینلند با پهنه‌های یخی پوشانده شده‌اند.

عصر یخ

بین ۶۰۰ هزار تا ۱۰ هزار سال پیش، زمین دوره‌های شدیدی از هوای سرد را طی کرد که عصر یخبندان نامیده می‌شوند. در هریک از این دوره‌ها، یخچالهای طبیعی وسیعی بخش زیادی از آمریکای شمالی، آسیا و اروپا تا نزدیکی لندن در انگلستان را پوشاند. بسیاری از دریاچه‌ها، دره‌ها و تپه‌هایی که امروز میبینیم، با این صفحه‌های یخی پوشیده شده بودند. نخستین مردمانی که در آمریکا ساکن شدند و از آسیا به آلاسکای امروزی آمدند، از یک گذرگاه یخی به بلندی ۱۰۰۰ متر گذشتند.

گردآوری پاره‌سنگ‌ها

پاره‌سنگ‌هایی که یخچال طبیعی باعث فرسایش آنها می‌شود، همراه با آن یخچال جابجا یا بار دیگر درون یخها لایه بندی می‌شوند یا روی یخها قرار می‌گیرند.این پاره سنگها را یخ‌رُفت می‌گویند. هنگامی که پس از ذوب یخ، یخ‌رُفت‌ها در پوزهٔ یخچال (پایانه یخچال) بر جای می‌مانند، چشم اندازی از تپه‌ای غیر طبیعی از ماسه، رس و سنگ بوجود می‌آورند.
:: مرتبط با: زمین‌شناسی ,
:: برچسب‌ها: مقالات زمین شناسی , یخچال طبیعی , یَخ‌رود , جابجایی یخچال قطبی , نیروی ویرانگر برای دره , کلاهک‌های قطبی , عصر یخ , گردآوری پاره‌سنگ‌ها ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : دوشنبه 1389/07/26
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی