تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات زمین شناسی ، یخرُفت ، گونه‌های یخرفت ، چگونگی تشکیل یخرفت ، محل تشکیل یخرفت
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
یخرُفت نامی کلی است برای همه گونه نخاله و آوار که در اصل از سوی یخچال‌های طبیعی یا یخسارهایی که امروزه آب شده‌اند به منطقه‌ای آورده شده باشند.(مقالات علوم پایه )
MorainesLakeLouise.JPG

کلمات کلیدی : مقالات زمین شناسی ، یخرُفت ، گونه‌های یخرفت یخرفت کنارین ،  یخرفت میانی، یخرفت پایانه‌ای یخرفت لَخته لَخته ، یخرفت کف ، چگونگی تشکیل یخرفت ، محل تشکیل یخرفت ،  وسعت یخرفت

یخرُفت نامی کلی است برای همه گونه نخاله و آوار که در اصل از سوی یخچال‌های طبیعی یا یخسارهایی که امروزه آب شده‌اند به منطقه‌ای آورده شده باشند.

گونه‌های یخرفت

  • یخرفت کنارین
  • یخرفت میانی
  • یخرفت پایانه‌ای
  • یخرفت لَخته لَخته
  • یخرفت کف
MorainesLakeLouise.JPG

یخرفت‌ها سنگ‌هایی هستند که بر اثر فشار یخ بر جدارهٔ درّه‌ها و بستر یخچال به وجود می‌آیند. سنگ‌هایی که از دیواره جدا می‌شوند، یخرفت کناری را تشکیل می‌دهند. با به هم پیوستن دو یخچال، یخرفت‌های کناری در هم می‌آمیزند و یخرفت میانی را پدید می‌آورند. سنگ‌هایی که از کف دره‌ها توسط یخچال کنده شده و در زیر یخچال‌ها به حرکت در می‌آیند یخرفت‌های زیرین را تشکیل می‌دهند. در انتهای یخچال‌ها، یخرفت‌های پایانی پدید می‌آیند. یخرفت‌ها از نظر مواد تشکیل‌دهنده و اندازه کاملاً با یک‌دیگر متفاوت‌اند. در جلگه‌های اروپای شمالی، مرکزی و ایالات متحده، قطعه سنگ‌های گرد و بزرگی موسوم به یخرفت‌های سرگردان یافت شده‌است. اندازه و گاه جنس این سنگ‌ها با سنگ‌هایی که زمین آن محل را تشکیل می‌دهد، متفاوت است. به عقیدهٔ زمین‌شناسان هزاران سال پیش در عصر یخ‌بندان یخچال‌هایی که به دشت‌ها منتهی شده‌اند؛ این سنگ‌ها را به مکان‌های فعلی آورده‌اند.

:: مرتبط با: زمین‌شناسی ,
:: برچسب‌ها: مقالات زمین شناسی , یخرُفت , گونه‌های یخرفت یخرفت کنارین , یخرفت میانی , یخرفت پایانه‌ای یخرفت لَخته لَخته , یخرفت کف , چگونگی تشکیل یخرفت , محل تشکیل یخرفت , وسعت یخرفت ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : دوشنبه 1389/07/26
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی