تبلیغات
مقالات علوم پایه - مقالات جغرافی ، رود امازون ، پر آب ترین رود دنیا ، کشور های آبگیر ، درازا
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
لینکستان
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
رود آمازون (به پرتغالی: Rio Amazonas) پرآب‌ترین رود دنیاست که در آمریکای جنوبی جریان دارد و به اقیانوس اطلس می‌ریزد. آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا بیشتر از مجموع آب ده رودخانه پرآب بعدی دنیا است. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و نیز حدودا دو درصد از آب شیرین این رود به اقیانوس میریزد. بستر این رود بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا یکی از طولانی‌ترین رودهای جهان است که بین ۶٫۲ و ۶٫۷ هزار کیلومتر درازا دارد.(مقالات علوم پایه )کلمات کلیدی :مقالات جغرافی ، رود امازون ، پر آب ترین رود دنیا ، کشور های آبگیر ، درازا

رود آمازون


رود آمازون
ریزشگاه اقیانوس اطلس
کشورهای آبگیر Flag of Peru.svg پرو، Flag of Colombia.svg کلمبیا
Flag of Brazil.svg برزیل، Flag of Bolivia.svg بولیوی
Flag of Venezuela.svg ونزوئلا , Flag of Ecuador.svg اکوادور
Flag of Guyana.svg گویان
درازا ۶٬۴۰۰ کیلومتر
میانگین بده ‪ ۲۱۹٬۰۰۰‬ متر مکعب بر ثانیه
حوضه آبخیز ۷٬۰۵۰٬۷۰۰ کیلومتر مربع


رود آمازون (به پرتغالی: Rio Amazonas) پرآب‌ترین رود دنیاست که در آمریکای جنوبی جریان دارد و به اقیانوس اطلس می‌ریزد. آب این رودخانه در هنگام ریختن به دریا بیشتر از مجموع آب ده رودخانه پرآب بعدی دنیا است. این رود انشعابات زیادی دارد که بخشی از آن به دریا ریخته و نیز حدودا دو درصد از آب شیرین این رود به اقیانوس میریزد. بستر این رود بسیار عریض و طویل است و از نظر درازا یکی از طولانی‌ترین رودهای جهان است که بین ۶٫۲ و ۶٫۷ هزار کیلومتر درازا دارد.


تصویر ماهواره‌ای ناسا از آمازون

در طول سده گذشته رودخانه‌های آمازون و نیل برای اثبات طویلترین بودن همواره با یکدیگر در رقابت بوده‌اند. طول واقعی این رودخانه‌ها همواره در معرض تغییر و تحول بوده و هرگز متخصصان نتوانسته‌اند مقدار واقعی آن را اندازه گیری کنند. آمارها نشان داده که رود نیل در آفریقا به شکل متغیر بین ۵٫۴ تا ۶٫۷ هزار کیلومتر درازا دارد. اما جدا از این مساله در خصوص مقدار آب موجود، هیچ شکی نیست که آمازون پر آب تر است.


در فصل خشکی و کم آبی پهنای رود آمازون به حدود ۱۱٫۶ کیلومتر می‌رسد. این منطقه از آمریکا ی جنوبی توسط بستر اصلی رودخانه و البته انشعابات فرعی آن که گاه به سه برابر خود رودخانه میرسد محاصره میشود. به طور متوسط در فصل کم آبی زمین‌ها به مساحت ۱۱۱٬۰۰۰ کیلومتر مربع از آب پوشیده می‌شود و در فصول بارانی حوزه رودخانه حتی تا ۳۵۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع هم می‌رسد.


:: مرتبط با: جغرافیا ,
:: برچسب‌ها: مقالات جغرافی , رود امازون , پر آب ترین رود دنیا , کشور های آبگیر , درازا ,
ن : آروین مردوخ پور
ت : یکشنبه 1389/07/25
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی